6. DODATNE BISTVENE ZDRAVSTVENE IN VARNOSTNE ZAHTEVE PRI STROJIH, KI PREDSTAVLJAJO POSEBNE NEVARNOSTI ZARADI DVIGANJA OSEB
Stroji, ki predstavljajo nevarnosti zaradi dviganja oseb, morajo izpolnjevati vse ustrezne bistvene zdravstvene in varnostne zahteve, opisane v tem poglavju (glej splošna načela, 4. točka).     
6.1 Splošno
6.1.1 Mehanska trdnost
Nosilec, vključno z morebitnimi zaklopnimi vrati, mora biti načrtovan in izdelan tako, da nudi prostor in trdnost ustrezno največjemu dovoljenemu številu oseb na nosilcu in največji obratovalni obremenitvi.    
Obratovalni koeficienti za komponente, določeni v 4.1.2.4 in 4.1.2.5 točki, so nezadostni za stroje, namenjene dviganju oseb in morajo biti praviloma podvojeni. Stroj, ki je namenjen dviganju oseb ali oseb in blaga, mora biti opremljen s sistemom za obešanje ali podporo nosilca, ki je načrtovan in izdelan tako, da zagotavlja zadostno celotno raven varnosti in preprečuje tveganje padca nosilca.    
Če so za obešanje nosilca uporabljene vrvi ali verige, sta praviloma potrebni vsaj dve neodvisni vrvi ali verigi, vsaka s svojo pritrdilno točko.     
6.1.2 Nadzor obremenitve pri strojih, ki jih ne poganja človeška sila
Zahteve iz 4.2.2 točke se uporabljajo ne glede na največjo obratovalno obremenitev in moment prevračanja, razen če lahko proizvajalec izkaže, da ni tveganja preobremenitve ali prevračanja.     
6.2 Krmilne naprave
Kadar varnostne zahteve ne narekujejo drugih rešitev, mora biti nosilec praviloma načrtovan in izdelan tako, da so osebam v njem na voljo sredstva za krmiljenje premikov navzgor in navzdol ter, če je to primerno, drugih premikov nosilca.    
Med obratovanjem morajo te krmilne naprave razveljaviti delovanje vseh drugih naprav, ki krmilijo isti premik, z izjemo naprav za ustavitev v sili.    
Krmilne naprave za te premike morajo biti takšne, da jih je treba med obratovanjem držati, razen kadar je nosilec popolnoma zaprt.     
6.3 Tveganje za osebe v/na nosilcu
6.3.1 Tveganje zaradi premikov nosilca
Stroj za dviganje oseb mora bit načrtovan, izdelan ali opremljen tako, da pospešek ali pojemek nosilca ne povzroča tveganja za osebe.     
6.3.2 Tveganje padca oseb z nosilca
Nosilec se ne sme nagibati toliko, da bi nastalo tveganje padca potnikov, tudi kadar se stroj in nosilec premikata. Kadar je nosilec načrtovan kot delovno mesto, je treba zagotoviti stabilnost in preprečiti nevarna premikanja.    
Če ukrepi iz 1.5.15 točke niso zadostni, morajo biti nosilci opremljeni z zadostnim številom primernih pritrdilnih točk za dovoljeno število oseb na nosilcu. Pritrdilne točke morajo biti dovolj trdne za uporabo osebne varovalne opreme za varovanje pred padcem z višine.    
Morebitna zaklopna vrata v tleh ali stropih ali stranska vrata morajo biti načrtovana in izdelana tako, da preprečujejo nenamerno odpiranje in se morajo odpirati v smeri, ki preprečuje vsako tveganje padca pri nepričakovanem odpiranju.     
6.3.3 Tveganje zaradi padca predmetov na nosilec
Kadar obstaja tveganje zaradi padca predmetov na nosilec in ogrožanja oseb, mora biti nosilec opremljen z varovalno streho.     
6.4 Stroji, ki delujejo med stalnimi etažami
6.4.1 Tveganje za osebe v ali na nosilcu
Nosilec mora biti načrtovan in izdelan tako, da je preprečeno tveganje zaradi stika med osebami ali predmeti v ali na nosilcu z nepomičnimi ali gibljivimi elementi. Kadar je potrebno za izpolnitev te zahteve, mora biti nosilec popolnoma zaprt in opremljen z vrati z zaporno napravo, ki preprečuje nevarna premikanja nosilca, razen če so vrata zaprta. Če se nosilec ustavi med etažami, kjer obstaja tveganje padca z nosilca, morajo vrata ostati zaprta.    
Stroj mora biti načrtovan, izdelan in kadar je potrebno, opremljen z napravami za preprečevanje nenadzorovanega premikanja nosilca navzgor ali navzdol. Te naprave morajo biti sposobne ustaviti nosilec pri največji obratovalni obremenitvi in pri največji predvidljivi hitrosti.    
Zaviralni učinek ne sme povzročiti pojemka, škodljivega za potnike, ne glede na razmere obremenitve.     
6.4.2 Krmilja na etažah
Krmilja na etažah, razen tistih za uporabo v sili, ne smejo sprožiti premikanja nosilca, kadar:    
    • so v uporabi krmilne naprave v nosilcu,    
    • nosilec ni na etaži.     
6.4.3 Dostop do nosilca
Varovala na etažah in na nosilcu morajo biti načrtovana in izdelana tako, da zagotavljajo varen prehod na nosilec in z njega ob upoštevanju predvidljivega obsega blaga in oseb, ki jih je treba dvigniti.     
6.5 Označevanje
Nosilec mora biti opremljen z informacijami, potrebnimi za zagotavljanje varnosti, vključno z:   
    • dovoljenim številom oseb na nosilcu,    
    • največjo obratovalno obremenitvijo.