2. DODATNE BISTVENE ZDRAVSTVENE IN VARNOSTNE ZAHTEVE PRI DOLOČENIH VRSTAH STROJEV
Stroji za predelavo živil, stroji za kozmetične ali farmacevtske proizvode, ročni ali ročno vodeni stroji, prenosni pritrjevalni in drugi udarni stroji ter stroji za obdelavo lesa in materialov s podobnimi fizikalnimi lastnostmi, morajo izpolnjevati vse bistvene zdravstvene in varnostne zahteve, opisane v tem poglavju (glej splošna načela, 4. točka).     
2.1 Stroji za predelavo živil in stroji za kozmetične ali farmacevtske proizvode
2.1.1 Splošno
»Stroji za predelavo živil, stroji za kozmetične ali farmacevtske proizvode, ročni ali ročno vodeni stroji, prenosni pritrjevalni in drugi udarni stroji ter stroji za obdelavo lesa in materialov s podobnimi fizikalnimi lastnostmi ter stroji za nanašanje pesticidov, morajo izpolnjevati vse bistvene zdravstvene in varnostne zahteve, opisane v tem poglavju (glej splošna načela, 4. točka)«.
    Upoštevane morajo biti naslednje zahteve:    
a) materiali, ki so v stiku ali so namenjeni, da bodo prihajali v stik z živili ali kozmetičnimi ali farmacevtskimi proizvodi, morajo ustrezati pogojem, določenim v ustreznih posebnih predpisih. Stroj mora biti načrtovan in izdelan tako, da je mogoče te materiale očistiti pred vsako uporabo. Kadar to ni mogoče, morajo biti uporabljeni odstranljivi deli.    
b) vse površine, ki so v stiku z živili ali kozmetičnimi ali farmacevtskimi izdelki, razen površin odstranljivih delov, morajo biti:    
    • gladke in ne smejo imeti grebenov ali rež, kjer bi se lahko nabirale organske snovi; enako velja za njihova stičišča,    
    • načrtovane in izdelane tako, da sklopi vsebujejo kar najmanj izboklin, robov in vdolbin,    
    • enostavne za čiščenje in razkuževanje, kjer je to potrebno, po odstranitvi enostavno snemljivih delov; notranje površine morajo imeti krivine z zadostnim polmerom, da je omogočeno temeljito čiščenje,    
c) omogočiti je treba, da se lahko tekočine, plini in aerosoli, ki izvirajo iz živil, kozmetičnih ali farmacevtskih proizvodov, kot tudi tekočine za čiščenje, razkuževanje in izpiranje, popolnoma izpraznijo iz stroja (po možnosti v položaju »čiščenje«),    
d) stroj mora biti načrtovan in izdelan tako, da je preprečen vstop snovi ali živih bitij, zlasti žuželk, ali kopičenje organskih snovi v območjih, ki jih ni mogoče čistiti,    
e) stroj mora biti načrtovan in izdelan tako, da pomožne snovi, ki so nevarne zdravju, vključno z uporabljenimi mazivi, ne morejo priti v stik z živili ali kozmetičnimi ali farmacevtskimi proizvodi. Kadar je potrebno, mora biti stroj načrtovan in izdelan tako, da je mogoče preverjati stalno skladnost s to zahtevo.     
2.1.2 Navodila
Navodila za stroje za predelavo živil in stroje, namenjene za uporabo s kozmetičnimi ali farmacevtskimi proizvodi, morajo navajati priporočena sredstva in načine za čiščenje, razkuževanje in izpiranje, ne le za enostavno dostopna območja, temveč tudi za območja, do katerih je dostop nemogoč ali nepriporočljiv.     
2.2 Prenosni ročni ali ročno vodeni stroji
2.2.1 Splošno
Prenosni ročni ali ročno vodeni stroji:    
    • morajo imeti, odvisno od tipa stroja, dovolj veliko podporno ploskev in zadostno število primerno velikih ročajev ter podpor, ki so razmeščene tako, da je zagotovljena njihova stabilnost v predvidenih razmerah obratovanja,    
    • če ročajev ni mogoče popolnoma varno izpustiti, morajo biti opremljeni s krmilnimi napravami za ročni zagon in ustavitev, razmeščenimi tako, da lahko upravljavec upravlja z njimi, ne da bi izpustil ročaje, razen kadar je to tehnično nemogoče ali kadar obstaja neodvisna krmilna naprava,   
    • ne smejo predstavljati tveganja za naključni zagon ali nadaljevanje obratovanja, potem ko je upravljavec izpustil ročaje. Če je ta zahteva tehnično neizvedljiva, morajo biti sprejeti enakovredni ukrepi.    
    • morajo, kadar je potrebno, dopuščati opazovanje nevarnega območja in delovanja orodja pri obdelavi materiala.    
Ročaji prenosnih strojev morajo biti načrtovani in izdelani tako, da omogočajo enostaven zagon in ustavitev.     
2.2.1.1 Navodila
V navodilih morajo biti navedene naslednje informacije v zvezi s tresljaji, ki jih prenašajo prenosni ročni in ročno vodeni stroji:    
    • skupna vrednost tresljajev, ki so ji izpostavljene roke, če ta presega 2,5 m/s2. Kadar ta vrednost ne presega 2,5 m/s2, mora biti to navedeno,    
    • merilna negotovost.    
Te vrednosti morajo biti bodisi dejansko izmerjene za zadevni stroj ali pa ugotovljene na podlagi meritev, opravljenih pri tehnično primerljivem stroju, značilnim za stroj, ki bo proizveden.    
Kadar se ne uporabljajo harmonizirani standardi, morajo biti podatki o tresljajih izmerjeni ob uporabi predpisa o meritvah, ki je najprimernejši za stroj. Navedene morajo biti razmere obratovanja med meritvijo in uporabljene merilne metode ali pa sklic na uporabljeni harmonizirani standard.     
2.2.2 Prenosni pritrjevalni in drugi udarni stroji
2.2.2.1 Splošno
Prenosni pritrjevalni in drugi udarni stroji morajo biti načrtovani in izdelani tako, da:    
    • se energija prenaša na udarni element prek vmesnega dela, ki ne zapusti naprave,   
    • vklopna naprava preprečuje udarec, kadar stroj ni pravilno in z ustreznim pritiskom postavljen na osnovni material,    
    • je preprečeno nenamerno proženje; kadar je potrebno, mora biti za sprožitev udarca zahtevano ustrezno zaporedje dejanj na vklopni in krmilni napravi,    
    • je preprečeno nenamerno proženje med rokovanjem ali v primeru udarca,    
    • je omogočeno enostavno in varno izvajanje postopkov polnjenja in praznjenja.    
Kadar je potrebno, mora biti omogočeno opremljanje naprave z varovalom( -i) proti drobcem, proizvajalec stroja pa mora zagotoviti primerno( -na) varovalo(-a).     
2.2.2.2 Navodila
Navodila morajo dati potrebne informacije o:    
    • dodatkih in zamenljivi opremi, ki se lahko uporablja s strojem,    
    • primernih pritrjevalnih ali drugih udarnih elementih, ki se lahko uporabljajo s strojem,    
    • kadar je primerno, o ustreznih nabojih, ki naj bi se uporabljali.     
2.3 Stroji za obdelavo lesa in materialov s podobnimi fizikalnimi lastnostmi

Stroji za obdelavo lesa in materialov s podobnimi fizikalnimi lastnostmi morajo izpolnjevati naslednje zahteve:    
a) stroj mora biti načrtovan in izdelan ali opremljen tako, da je mogoče varno nameščanje in vodenje obdelovancev; kadar se obdelovanec drži z roko na delovni mizi, mora biti slednja med delom dovolj stabilna in ne sme ovirati premikanja obdelovanca,    
b) kadar je verjetna uporaba stroja v razmerah, ki vključujejo tveganje izmeta obdelovancev ali njihovih delov, mora biti stroj načrtovan, izdelan ali opremljen tako, da je takšen izmet preprečen ali, če to ni mogoče, tako, da izmet ne povzroča tveganja za upravljavca ali izpostavljene osebe,    
c) stroj mora biti opremljen s samodejno zavoro, ki dovolj hitro ustavi orodje, če med ustavljanjem nastopi tveganje dotika orodja,    
d) kadar je orodje vgrajeno v stroj, ki ni popolnoma avtomatiziran, mora biti tak stroj načrtovan in izdelan tako, da je odpravljeno ali zmanjšano tveganje slučajnih poškodb.     
2.4. Stroji za nanašanje pesticidov
2.4.1 Opredelitev pojma
»Stroj za nanašanje pesticidov« pomeni stroj, posebej namenjen nanašanju fitofarmacevtskih sredstev v smislu prvega odstavka 2. člena Uredbe (ES) št. 1107/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. oktobra 2009 o dajanju fitofarmacevtskih sredstev na trg (UL L št. 309, z dne 24. 11. 2009, str. 1).

2.4.2 Splošno
Proizvajalec strojev za nanašanje pesticidov ali njegov pooblaščeni zastopnik mora zagotoviti izvedbo ocene tveganja nenamernega izpostavljanja okolja pesticidom v skladu s postopkom ocene tveganja in zmanjšanja tveganja iz 1. točke splošnih načel.
Stroj za nanašanje pesticidov mora biti načrtovan in izdelan z upoštevanjem rezultatov ocene tveganja iz prvega odstavka, tako da ga je mogoče upravljati, prilagoditi in vzdrževati, ne da bi bilo okolje nenamerno izpostavljeno pesticidom.
Uhajanje je treba vedno preprečiti.

2.4.3 Nadzor in spremljanje
Treba je omogočiti enostaven in natančen nadzor, spremljanje in takojšnjo zaustavitev nanašanja pesticidov iz upravljalnih mest.

2.4.4 Polnjenje in praznjenje
Stroj mora biti načrtovan in izdelan tako, da se olajša natančno polnjenje s potrebno količino pesticida ter zagotovi enostavna in popolna izpraznitev ter prepreči razlitje pesticidov in onesnaževanje vodnega vira med temi postopki.

2.4.5 Nanašanje pesticidov
2.4.5.1 Količina nanosa
Stroj mora biti opremljen s sredstvi za enostavno, točno in zanesljivo prilagoditev količine nanosa.
2.4.5.2 Razporeditev, odlaganje in raznašanje pesticidov
Stroj mora biti načrtovan in izdelan tako, da bo zagotovljeno odlaganje pesticidov na ciljnih območjih, da bodo izgube na druga območja čim manjše in da bo preprečeno raznašanje pesticidov v okolje. Kjer pride v poštev, je treba zagotoviti enakomerno porazdelitev in homogeno odlaganje pesticidov.
2.4.5.3 Preskusi
Zaradi potrditve skladnosti zadevnih delov stroja z zahtevami, določenimi v 2.4.5.1 in 2.4.5.2 točki, mora proizvajalec ali njegov pooblaščeni zastopnik za vsak zadevni tip stroja opraviti primerne preskuse ali naročiti njihovo izvedbo.
2.4.5.4 Izgube pri zaustavitvi
Stroj mora biti načrtovan in izdelan tako, da se preprečijo izgube, ko je funkcija za nanašanje pesticida zaustavljena.

2.4.6 Vzdrževanje
2.4.6.1 Čiščenje
Stroj mora biti načrtovan in izdelan tako, da se omogoči enostavno in temeljito čiščenje brez onesnaževanja okolja.
2.4.6.2 Servisiranje
Stroj mora biti načrtovan in izdelan tako, da se olajša zamenjava rabljenih delov brez onesnaževanja okolja.

2.4.7 Inšpekcijski pregledi
Omogočiti je treba enostavno priključitev potrebnih merilnih instrumentov na stroj, da se preveri pravilno delovanje stroja.

2.4.8 Označevanje razpršilnih šob, sesalnikov in filtrov
Šobe, precejalniki in filtri morajo biti označeni tako, da je jasno razvidna njihova vrsta in velikost.

2.4.9 Označba uporabljenega pesticida
Kjer pride v poštev, mora biti stroj opremljen s posebnim nastavkom, kamor lahko upravljavec namesti ime pesticida, ki je v uporabi.

2.4.10 Navodila
Navodila morajo vsebovati naslednje podatke:
a) previdnostne ukrepe, ki jih je treba upoštevati med mešanjem, polnjenjem, nanašanjem, praznjenjem, čiščenjem, servisiranjem in prevozom, da se prepreči onesnaženje okolja;
b) podrobne pogoje uporabe za različna predvidena delovna okolja, vključno z ustrezno pripravo in prilagoditvami, da se zagotovi odlaganje pesticidov na ciljnih območjih in čim večje zmanjšanje izgub na drugih območjih, da bi preprečili raznašanje v okolje in po potrebi zagotovili enakomerno razporeditev in homogeno odlaganje pesticidov;
c) obseg vrst in velikosti šob, precejalnikov in filtrov, ki se jih lahko uporabi s strojem;
d) pogostost preverjanj in merila ter metode za zamenjavo delov, ki so podvrženi obrabi in ki vplivajo na pravilno delovanje stroja, na primer šob, precejalnikov in filtrov;
e) podroben opis kalibracije, dnevnega vzdrževanja, zimske priprave in drugih preverjanj, potrebnih za zagotovitev pravilnega delovanje stroja;
f) vrste pesticidov, ki lahko povzročijo nepravilno delovanje stroja;
g) označbo, da mora upravljavec posodabljati ime uporabljenega pesticida na posebnemu nastavku iz 2.4.9 točke;
h) priključitev in uporaba katere koli posebne opreme ali pripomočkov in varnostne ukrepe, ki jih je treba izvesti;
i) označbo, da je stroj lahko podvržen nacionalnim zahtevam glede rednih pregledov, ki jih opravljajo imenovani organi, kakor je predvideno v Direktivi 2009/128/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. oktobra 2009 o določitvi okvira za ukrepe Skupnosti za doseganje trajnostne rabe pesticidov (UL L št. 309 z dne 24. 11. 2009, str. 71);
j) komponente stroja, ki jih je treba pregledati, da se zagotovi pravilno delovanje;
k) navodila za priključitev potrebnih merilnih instrumentov.«.