4. DODATNE BISTVENE ZDRAVSTVENE IN VARNOSTNE ZAHTEVE ZA ODPRAVO NEVARNOSTI ZARADI POSTOPKOV DVIGANJA

Stroji, ki predstavljajo nevarnost zaradi postopkov dviganja, morajo izpolnjevati vse ustrezne bistvene zdravstvene in varnostne zahteve, opisane v tem poglavju (glej splošna načela, 4. točka).     
4.1 Splošno
4.1.1 Opredelitev pojmov
a) »Postopek dviganja« pomeni premik enot bremena, ki jih sestavljajo blago ali osebe, ki v danem trenutku potrebujejo spremembo višine.    
b) »Vodena obremenitev« pomeni obremenitev, pri kateri celotno premikanje poteka vzdolž togih ali premičnih vodil, katerih položaj je določen s fiksnimi točkami.    
c) »Obratovalni koeficient« pomeni aritmetično razmerje med obremenitvijo, za katero proizvajalec ali njegov pooblaščeni zastopnik jamči, da jo je komponenta sposobna prenesti, in največjo obratovalno obremenitvijo, ki je označena na komponenti.    
d) »Preskusni koeficient« pomeni aritmetično razmerje med obremenitvijo, ki je bila uporabljena za izvedbo statičnih ali dinamičnih preskusov dvižnega stroja ali dvižnega pripomočka in največjo obratovalno obremenitvijo, ki je označena na dvižnem stroju ali na dvižnem pripomočku.    
e) »Statični preskus« pomeni preskus, med katerim se dvižni stroj ali dvižni pripomoček najprej pregleda in izpostavi sili, ki ustreza največji obratovalni obremenitvi, pomnoženi z ustreznim statičnim preskusnim koeficientom in nato, po prenehanju omenjene obremenitve, ponovno pregleda zaradi zagotovitve, da ni prišlo do poškodb.    
f) »Dinamični preskus« pomeni preskus, med katerim se dvižni stroj uporablja v vseh možnih položajih pri največji obratovalni obremenitvi, pomnoženi z ustreznim dinamičnim preskusnim koeficientom, pri čemer se zaradi preveritve njegovega pravilnega delovanja upošteva dinamično vedenje dvižnega stroja.    
g) »Nosilec« pomeni del stroja, na ali v katerem so pri dviganju osebe ali blago.     
4.1.2 Zaščita pred mehanskimi nevarnostmi
4.1.2.1 Tveganje zaradi pomanjkljive stabilnosti
Stroj mora biti načrtovan in izdelan tako, da se stabilnost, zahtevana v 1.3.1 točki, ohranja med obratovanjem in v mirovanju, vključno z vsemi fazami prevoza, sestavljanja in razstavljanja, ob predvidljivih okvarah komponent in tudi med preskusi, ki se izvajajo skladno s priročnikom z navodili. Zato mora proizvajalec ali njegov pooblaščeni zastopnik uporabljati ustrezne metode preverjanja.     
4.1.2.2 Stroj, ki se premika po tirnih vodilih in tirnicah
Stroj mora biti opremljen z napravami, ki z delovanjem na tirna vodila ali tirnice preprečujejo iztirjenje.    
Če kljub takšnim napravam tveganje iztirjenja ali okvare tirnice ali tekalne komponente ostane, morajo biti zagotovljene naprave, ki preprečujejo padec opreme, komponente ali tovora oziroma prevrnitev stroja.     
4.1.2.3 Mehanska trdnost
Stroj, dvižni pripomočki in njihove komponente morajo biti sposobni prenesti obremenitve, ki so jim izpostavljeni med uporabo in, kadar je uporabno, izven nje, pri danih razmerah namestitve in obratovanja ter v vseh ustreznih izvedbah, ob dolžnem upoštevanju, kadar je primerno, učinkov atmosferskih dejavnikov in sil, ki jih povzročajo osebe. Ta zahteva mora biti izpolnjena tudi med prevozom, sestavljanjem in razstavljanjem.    
Stroj in dvižni pripomočki morajo biti načrtovani in izdelani tako, da so preprečene okvare zaradi utrujenosti in obrabe, ob upoštevanju njihove predvidene uporabe.     Uporabljeni materiali morajo biti izbrani na podlagi predvidenih delovnih okolij zlasti glede na korozijo, obrabo, udarce, ekstremne temperature, utrujenost, krhkost in staranje.    
Stroj in dvižni pripomočki morajo biti načrtovani in izdelani tako, da na statičnih preskusih prenesejo preobremenitve brez trajnih deformacij ali očitnih poškodb. Izračuni trdnosti morajo upoštevati vrednost statičnega preskusnega koeficienta, izbranega tako, da zagotavlja ustrezno raven varnosti.
Ta koeficient ima praviloma naslednje vrednosti:   
a) pri ročno krmiljenih strojih in dvižnih pripomočkih: 1,5,   
b) pri drugih strojih: 1,25.    
Stroj mora biti načrtovan in izdelan tako, da brez okvare prestane dinamične preskuse, ki se opravijo pri največji obratovalni obremenitvi, pomnoženi z dinamičnim preskusnim koeficientom.
Ta dinamični preskusni koeficient se izbere tako, da zagotavlja zadostno raven varnosti: koeficient je praviloma enak 1,1.
Praviloma se preskusi izvajajo pri imenskih predvidenih hitrostih. Če krmilno vezje stroja omogoča več hkratnih gibov, morajo biti preskusi opravljeni v najmanj ugodnih razmerah, praviloma pri kombinaciji zadevnih gibov.     
4.1.2.4 Škripci, bobni, kolesa, vrvi in verige
Premeri škripcev, bobnov in koles morajo biti sorazmerni velikosti vrvi ali verig, s katerimi so lahko opremljeni. Bobni in kolesa morajo biti načrtovani, izdelani in nameščeni tako, da se lahko vrvi ali verige, s katerimi so opremljeni, navijajo, ne da bi se snele.    
Vrvi, ki se uporabljajo neposredno za dviganje ali držanje bremena, ne smejo biti prepletene drugje kot na konceh. Vendar pa je prepletanje dovoljeno v napeljavah, ki so v zasnovi namenjeni rednemu prilagajanju potrebam.    
Obratovalni koeficient celih vrvi in njihovih koncev mora biti izbran tako, da je zagotovljena zadostna raven varnosti; praviloma je ta koeficient enak 5.    
Obratovalni koeficient verig za dviganje mora biti izbran tako, da je zagotovljena zadostna raven varnosti; praviloma je ta koeficient enak 4.    
Zaradi potrditve, da je bil dosežen ustrezen obratovalni koeficient, mora proizvajalec ali njegov pooblaščeni zastopnik za vsak tip verige in vrvi, ki se uporablja neposredno za dviganje bremen in za konce vrvi opraviti primerne preskuse ali dati take preskuse izvesti.     
4.1.2.5 Dvižni pripomočki in njihovi sestavni deli
Dvižni pripomočki in njihovi sestavni deli morajo biti dimenzionirani z upoštevanjem procesov utrujanja in staranja za število obratovalnih ciklov, ki je skladno z njihovo pričakovano življenjsko dobo, navedeno v obratovalnih razmerah za dano uporabo.     Razen tega:  
a) obratovalni koeficient kombinacij žičnih vrvi/koncev vrvi mora biti izbran tako, da je zagotovljena zadostna raven varnosti; praviloma je ta koeficient enak 5. Vrvi ne smejo vsebovati prepletov ali zank, razen na konceh.    
b) kadar se uporabljajo verige z varjenimi členi, morajo biti izvedene s kratkimi členi. Obratovalni koeficient verig mora biti izbran tako, da je zagotovljena zadostna raven varnosti; praviloma je ta koeficient enak 4.    
c) obratovalni koeficient tekstilnih vrvi ali obes je odvisen od materiala, načina izdelave, velikosti in uporabe. Ta koeficient mora biti izbran tako, da je zagotovljena zadostna raven varnosti; praviloma je ta koeficient enak 7, če je izkazana zelo dobra kakovost uporabljenih materialov in če način izdelave ustreza predvideni uporabi. Če ni tako, je praviloma izbran višji koeficient, z namenom zagotoviti enako raven varnosti. Tekstilne vrvi in obese ne smejo imeti vozlov, povezav ali prepletov drugje kot na konceh obese, razen pri neskončni obesi.    
d) pri vseh kovinskih sestavnih delih, ki tvorijo obeso ali se uporabljajo skupaj z njo, mora biti obratovalni koeficient izbran tako, da je zagotovljena zadostna raven varnosti; praviloma je ta koeficient enak 4,    
e) največja obratovalna obremenitev več krake obese je določena na podlagi obratovalnega koeficienta najšibkejšega kraka, števila krakov in faktorja zmanjšanja, ki je odvisen od izvedbe obese,    
f) zaradi potrditve, da je bil dosežen zadosten obratovalni koeficient, mora proizvajalec ali njegov pooblaščeni zastopnik za vsak tip sestavnega dela iz a), b), c) in d) točke opraviti primerne preskuse ali dati take preskuse izvesti.  
4.1.2.6 Krmiljenje premikov    
Naprave za krmiljenje premikov morajo delovati tako, da je stroj, na katerem so nameščene, varen.    
a) Stroj mora biti načrtovan in izdelan ali opremljen z napravami tako, da ostane razpon premikanja njegovih komponent v predpisanih mejah. Delovanje takšnih naprav mora biti, kadar je primerno, napovedano z opozorilom.    
b) Kadar je mogoče na istem kraju hkrati manevrirati z več nepomičnimi ali tirnimi stroji in obstaja tveganje trkov, morajo biti takšni stroji načrtovani in izdelani tako, da jih je mogoče opremiti s sistemi za izogibanje tem tveganjem.    
c) Stroj mora biti načrtovan in izdelan tako, da bremena ne morejo nepričakovano nevarno zdrseti ali prosto pasti, celo pri delnem ali popolnem izpadu napajanja z energijo ali kadar upravljavec preneha upravljati stroj.    
d) V normalnih obratovalnih razmerah ne sme biti možno spuščanje tovora zgolj s torno zavoro, razen pri strojih, katerih funkcija zahteva tak način delovanja.    
e) Držalne naprave morajo biti načrtovane in izdelane tako, da je onemogočen nenameren izpust bremen.     
4.1.2.7 Premiki bremen med rokovanjem
Upravljalno mesto strojev mora biti locirano tako, da zagotavlja kar najširši pregled poti gibajočih se delov, da bi se izognili morebitnim trkom z osebami, opremo ali drugimi stroji, ki bi lahko manevrirali hkrati in bi lahko predstavljali nevarnost.     Stroji z vodenimi bremeni morajo biti načrtovani in izdelani tako, da so preprečene poškodbe oseb zaradi premikanja bremena, nosilca ali morebitnih protiuteži.     
4.1.2.8 Stroji, ki delujejo med stalnimi etažami
4.1.2.8.1 Premikanja nosilca
Premikanje nosilca pri stroju, ki deluje med stalnimi etažami, mora biti togo vodeno proti in na kraju etaže. Škarjasti sistemi se prav tako štejejo kot togo vodenje.     
4.1.2.8.2 Dostop do nosilca
Kadar je nosilec dostopen osebam, morata zasnova in izdelava stroja zagotavljati, da nosilec med dostopom ostane negiben, zlasti med natovarjanjem ali iztovarjanjem.     Načrt in izdelava stroja morata zagotavljati, da razlika med nivojem nosilca in etaže ne povzroča tveganja za zdrs.     
4.1.2.8.3 Tveganje zaradi stika s premikajočim se nosilcem
Kadar je to potrebno zaradi izpolnjevanja zahteve, izražene v drugem odstavku 4.1.2.7 točke, mora biti območje gibanja med normalnim obratovanjem nedostopno.    
Kadar obstaja med pregledovanjem ali vzdrževanjem tveganje zmečkanja oseb, ki se nahajajo pod ali nad nosilcem, med nosilcem in nepomičnimi deli, mora biti na voljo dovolj prostora, bodisi v obliki fizičnih izogibališč ali pa to omogočajo mehanske naprave, ki blokirajo premikanje nosilca.     
4.1.2.8.4 Tveganje zaradi padca bremena z nosilca
Kadar obstaja tveganje zaradi padca bremena z nosilca, mora biti stroj načrtovan in izdelan tako, da je to tveganje preprečeno.     
4.1.2.8.5 Etaže
Tveganje zaradi stika oseb s premikajočim se nosilcem ali drugimi gibajočimi se deli na etažah je treba preprečiti. Kadar obstaja tveganje zaradi padca oseb v območje gibanja nosilca, kadar nosilca ni na etaži, je treba namestiti varovala, ki to tveganje preprečujejo. Takšna varovala se ne smejo odpirati v smeri območja gibanja. Opremljena morajo biti z zaporno napravo, ki jo krmili položaj nosilca in ki preprečuje:    
    • nevarne premike nosilca, preden so varovala zaprta in zaklenjena,    
    • nevarno odpiranje varovala, dokler se nosilec ni ustavil na ustrezni etaži.     
4.1.3 Ustrezanje namenu
Kadar se dvižni stroj ali dvižni pripomočki dajejo na trg ali prvič dajejo v obratovanje, mora proizvajalec ali njegov pooblaščeni zastopnik z izvedbo ustreznih ukrepov ali naročanjem njihove izvedbe zagotoviti, da dvižni stroj in dvižni pripomočki  na ročni ali motorni pogon, ki so pripravljeni za uporabo, lahko varno opravljajo določene funkcije.
Statični in dinamični preskusi iz 4.1.2.3 točke morajo biti opravljeni pri vsakem dvižnem stroju, ki je pripravljen za dajanje v obratovanje.    
Kadar stroj ne more biti sestavljen v prostorih proizvajalca ali njegovega pooblaščenega zastopnika, morajo biti ustrezni ukrepi izvedeni na kraju uporabe. Sicer so lahko ukrepi izvedeni bodisi v prostorih proizvajalca ali pa na kraju uporabe.     
4.2 Zahteve za stroje, pri katerih vir energije ni ročna sila
4.2.1 Krmiljenje premikov
Za krmiljenje premikov stroja ali njegove opreme se morajo uporabljati krmilne naprave, ki jih je treba med obratovanjem držati. Vendar se pri delnih ali popolnih premikih, pri katerih ni tveganja trkov bremena ali stroja, omenjene naprave lahko nadomestijo s krmilnimi napravami, ki dopuščajo samodejno ustavljanje na pred
-nastavljenih položajih, ne da bi upravljavec držal krmilno napravo, ki jo je treba med obratovanjem držati.     
4.2.2 Nadzor obremenitve
Stroji, pri katerih znaša največja obratovalna obremenitev vsaj 1.000 kg ali pri katerih znaša moment prevračanja vsaj 40.000 Nm, morajo biti opremljeni z napravami, ki opozarjajo voznika in preprečujejo nevarna premikanja v primeru:    
    • preobremenitve, bodisi zaradi preseganja največje obratovalne obremenitve ali največjega obratovalnega momenta, ali    
    • preseganja momenta prevračanja.     
4.2.3 Naprave, vodene z vrvmi
Nosilne vrvi, vlečne vrvi ali transportne vrvi morajo biti napete s protiutežmi ali z napravo, ki omogoča stalen nadzor napetosti.     
4.3 Informacije in oznake
4.3.1 Verige, vrvi in oprtnice
Vsak kos verige za dviganje, vrvi ali oprtnice, ki ni del sestava, mora biti označen z oznako ali, kjer to ni mogoče, s ploščico ali neodstranljivim obročkom, na katerem je zapisan ime in naslov proizvajalca ali njegovega pooblaščenega zastopnika ter identifikacijski sklic na ustrezno potrdilo.    
Zgoraj omenjeno potrdilo mora vsebovati najmanj naslednje informacije:    
a) ime in naslov proizvajalca in njegovega morebitnega pooblaščenega zastopnika,    
b) opis verige ali vrvi, ki obsega:    
    • njeno imensko velikost,    
    • njeno zgradbo,    
    • material, iz katerega je izdelana, in    
    • katero koli posebno metalurško obdelavo materiala,    
c) uporabljeno preskusno metodo,    
d) največjo obremenitev, ki ji je lahko veriga ali vrv izpostavljena med obratovanjem. Na podlagi predvidene uporabe je lahko podan razpon vrednosti.     
4.3.2 Dvižni pripomočki
Pri vsakem dvižnem pripomočku morajo biti navedeni naslednji podatki:    
    • identifikacija materiala, kadar je ta podatek potreben za varno uporabo,    
    • največja obratovalna obremenitev.    
Pri dvižnih pripomočkih, na katerih je označevanje fizično neizvedljivo, morajo biti podatki iz prvega odstavka prikazani na ploščici ali drugem enakovrednem sredstvu in čvrsto pritrjeni na pripomoček.    
Podatki morajo biti čitljivi in nameščeni na mestu, kjer ne morejo izginiti zaradi obrabe ali ogrožati trdnosti pripomočka.     
4.3.3 Dvižni stroji
Največja obratovalna obremenitev mora biti vidno označena na stroju. Ta oznaka mora biti čitljiva, neizbrisljiva in ne sme biti v kodirani obliki.    
Kadar je največja obratovalna obremenitev odvisna od položaja stroja, mora biti vsako upravljalno mesto opremljeno s tablico bremen, ki prikazuje, po možnosti v obliki diagrama ali tabel, dovoljeno obratovalno obremenitev za vsak položaj.    
Stroji, ki so namenjeni samo za dviganje blaga in so opremljeni z nosilcem, ki omogoča dostop osebam, morajo biti opremljeni z jasnim in neizbrisljivim opozorilom, ki prepoveduje dviganje oseb. To opozorilo mora biti vidno na vsakem mestu, kamor je mogoč dostop.     
4.4 Navodila
4.4.1 Dvižni pripomočki
Vsak dvižni pripomoček ali vsako komercialno nedeljivo serijo dvižnih pripomočkov morajo spremljati navodila, v katerih so navedeni vsaj naslednji podatki:   
a) predvidena uporaba,    
b) omejitve pri uporabi (zlasti za dvižne pripomočke, kot so magnetne ali vakuumske plošče, ki niso popolnoma skladne s 4.1.2.6 e) točko),    
c) navodila za sestavljanje, uporabo in vzdrževanje,    
d) uporabljeni statični preskusni koeficient.     
4.4.2 Dvižni stroji    
Dvižni stroji morajo biti opremljeni z navodili, ki vsebujejo informacije o:    
a) tehničnih značilnostih stroja, zlasti:    
    • največjo obratovalno obremenitev in, kadar je primerno, kopijo tablice bremen ali tabelo bremen, opisano v drugem odstavku 4.3.3 točke,    
    • reakcijske sile na podporah ali pritrdilnih točkah in, kadar je primerno, značilnosti tirnic,    
    • kadar je primerno, opredelitev in način namestitve balasta,    
b) vsebini kontrolne knjige, če slednja ni dobavljena s strojem,    
c) nasvetih za uporabo, zlasti za nadomestitev pomanjkanja neposrednega pregleda upravljavca nad bremenom,    
d) kadar pride v poštev, poročilu o preskušanju s podrobnostmi o statičnih in dinamičnih preskusih, ki jih je opravil ali naročil proizvajalec ali njegov pooblaščeni zastopnik,    
e) potrebnih navodilih za izvajanje ukrepov iz 4.1.3 točke za stroje, ki niso bili sestavljeni v prostorih proizvajalca v obliki, v kateri se bodo uporabljali, preden bodo prvič dani v obratovanje.